Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2014

Δίποντο σωτηρίας η Νίκη Αιγινίου, 3-2 τον Άρη (φωτό)

Με όπλο την επίθεση και το μπλοκ η Νίκη Αιγινίου πήρε τη νίκη στη Μίκρα επί του Άρη με 3-1 σετ και ανέτρεψε για άλλη μια φορά τα δεδομένα στη μέση και στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague ΟΠΑΠ.
Η Νίκη σημείωσε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα επί του φορμαρισμένου Άρη που είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του στο πρωτάθλημα τους Γκόρτσανιουκ (βασικός από το 3ο σετ) και Ντάμποβιτς. Με την επιτυχία αυτή η Νίκη Αιγινίου κράτησε την 9η θέση με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκή και διατήρησε τη διαφορά του +2 από τν Παναθηναϊκό. Παράλληλα ελπίζει για την 8αδα καθώς πλησίασε την Λαμία στους 5 βαθμούς. Αντίθετα, ο Άρης έχει πλέον λιγοστές ελπίδες για να πιάσει τις ομάδες της πρώτης 4αδας.

Οι «κιτρινόμαυροι»  φανερά επηρεασμένοι από τον τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός στους στο θεσμό του Κυπέλλου από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης δεν κατάφεραν να δείξουν τον καλό τους εαυτό και έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Άρης παρά το γεγονός ότι μπήκε ζεστός στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αιγινίου να προσπεράσει στο σκορ αρχικά με 8-7 και στη συνέχεια να χτίσει μία διαφορά έξι πόντων (13-19). Οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους του σετ το οποίο και κατέκτησαν με 25-20.
Φουριόζοι οι παίκτες της Νίκης μπήκαν και στο δεύτερο σετ και με την έναρξή του πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6). Το πάθημα του πρώτου σετ είχε γίνει όμως μάθημα για τους παίκτες του Άρη που ισορρόπησαν το παιχνίδι (10-10), πήραν προβάδισμα (13-12), έχτισαν μία διαφορά τριών πόντων (18-15) και τελικά κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-20.
Στη Νίκη κατέληξε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Σπύρου Φίνου έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους στα μισά του σετ και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλό τους να φτάσει εύκολα στο 25-17 και να διαμορφώσει το 2-1 στα σετ.
Συγκεντρωμένος και ψυχωμένος ο Άρης μπήκε στο τέταρτο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο κατάφερε να το διατηρήσει σε όλη της διάρκεια του σετ και να φτάσει εύκολα στο 25-20, αποτέλεσμα το οποίο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Συγκλονιστικό ήταν το πέμπτο σετ. Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες μέχρι το 4-4. Η Νίκη πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων (5-7), το οποίο όμως γρήγορα ο Άρης κάλυψε και έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ. Μπλοκ του Θάνου Ντίνα έστειλε στο +2 (10-8) τη διαφορά. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (14-10) και κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί υπέρ τους.

5ο σετ: 4-5, 10-8, 10-12, 10-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-20, 17-25, 25-20, 10-15)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 14 (14/35 επ, 68% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 13 (9/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 1 (1/3 επ, 80% υπ - 30% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/2 επ), Αρμενάκης 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 88% υπ - 61% άριστες), Χατζηπαραδείσης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 1 (1 άσσος)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 5 (1/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταλιέγκε 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/17 επ, 78% υπ - 39% άριστες), Μακ Λαχλίν 10 (6/17 επ, 4 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 26 (22/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 81% υπ - 52% άριστες), Βασίλης Γεωργόπουλος, Παράσογλου, Αλέξανδρος Γεωργόπουλος.

«Ντεφορμέ...»
Ο συνεργάτης ς του Σπύρου Φίνου, Αντώνης Παπαδόπουλος αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Με το ταξίδι που κάναμε στην Αλεξανδρούπολη, τα πέντε σετ που παίξαμε και τον τρόπο με τον οποίο χάσαμε φάνηκε ξεκάθαρα ότι η ομάδα ήταν ντεφορμέ σήμερα και φανερά επηρεασμένη ψυχολογικά».
Ο Μαυροβούνιος πασαδόρος του Άρη Σίμο Ντάμποβιτς, τόνισε: «Δυστυχώς είμαστε πολύ απογοητευμένοι από την ήττα».

«Η χημεία μετράει»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Κάναμε ένα ακόμα καλό βήμα για τη σωτηρία μας αλλά ακόμα έχουμε δρόμο. Το πιο σημαντικό είναι ότι μέσα σε μικρό διάστημα έχουμε αποκτήσει πολύ καλή χημεία μέσα στην ομάδα. Αυτή η ομαδική προσπάθεια μας δίνει και τη μεγάλη δύναμη. Ο αγώνας κρίθηκε στην ανωτερότητα μας στην επίθεση. Ο πασαδόρος μας είχε καθαρό μυαλό, κρατήσαμε την υποδοχή μας και οι κεντρικοί μας διάβασαν τους αντιπάλους. Αρνητικό σημείο η απώλεια του ελέγχου από τα μέσα του 4ου σετ. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί ίσως και να κερδίζαμε 3-1 σετ».