Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τη Νίκη Αιγινίου στο ντέρμπι επιβίωσης

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ και πήρε πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια για παραμονή του στην Volleyleague και έφτασε σε απόσταση βολής (-2 βαθμούς) από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 8η θέση. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη πήρε παράλληλα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Αιγινίου η οποία στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 3-2 σετ.
Κορυφαίοι του Παμβοχαϊκού ήταν ο Μάκης Κανέλλος και ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος αλλά και ο Ζήσης στην άμυνα και από τη Νίκη οι Παλέντζας, Μακλάχλιν
Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ εντός των σετ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 11-7, αλλά μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ η Νίκη Αιγινίου ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 19-18. Ο Παμβοχαϊκός έκανε το 22-20, αλλά η Νίκη με σερί 3-0 (δύο μπλοκ από Νταλίγκι, Μακλάχλιν) προσπέρασε 23-22. Ο Κουζούνης ισοφάρισε 23-23 και η Νίκη έκανε το 25-23 και το 1-0 με δύο άουτ επιθέσεις του Ντόκιτς.
Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που έκανε το +4 με 12-8 και 15-11, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά. Στο 18-17 για τη Νίκη, ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 22-18. Ο Καζάζης είχε ρίξει στον αγώνα και τον Δρογκάρη που βοήθησε τα μέγιστα. Αργότερα με δύο μπλοκ και ένα λάθος των φιλοξενουμένων η ομάδα του Βραχατίου πέρασε μπροστά με 23-19 και πήρε το σετ 25-20.
Στο 3ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 10-8, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 μπήκε μπροστά με 11-10 ενώ στο 14-13 έκανε σερί 3-0 για το 17-13 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και παρότι η Νίκη μείωσε με 23-22 ο Παμβοχαϊκός με δύο επιθέσεις έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.
Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 4ο σετ όπου η Νίκη Αιγινίου πήρε μεγάλο προβάδισμα αλλά δε μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα προηγήθηκε ακόμα και με +6 (19-13) αλλά ο Παμβοχαϊκός με όπλο το σερβίς και το μπλοκ αλλά και τη βοήθεια του κόσμου ροκάνισε τη διαφορά σε 19-15 και 21-17.
Από εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση με τον Ποτότσνικ που έκανε επίθεση και πήγε και στο σερβίς κάνοντας σερί για το 21-21 με τον Κανέλλο να κερδίζει δύο καθοριστικούς πόντους και ένα ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος. Η Νίκη είχε δύο σετ μπολ στο 24-23 όταν ο Ντόκιτς κάρφωσε αουτ και στο 25-24 όταν ο Παλέντζας με επίθεση έδωσε πάλι το προβάδισμα. Όμως, ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 που προήλθε από επίθεση του Ντόκιτς, πλασέ του Κράουζε σε κόντρα μπάλα και μπλοκ του Κράουζε σε πλασόκαρφο του Μαυροβουνιώτη έκανε τη μεγάλη ανατροπή και το 27-25.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 23-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22
4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 27-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 27-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 4 (4/7 επ), Ποτότσνικ 9 (9/25 επ, 35% υπ - 18% άριστες), Κουζούνης 3 (2/10 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 0% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/57 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 15 (9/15 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρήστος Παπαδόπουλος 6 (2/8 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 32% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ), Παναγιώτης Παπαδόπουλος 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ - 27% άριστες), Μάρκου

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλανκενάου 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (18/42 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Παράσογλου, Μακ Λαχλίν 22 (19/36 επ, 3 μπλοκ, 67% υπ - 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 37% υπ - 27% άριστες), Γεωργόπουλος, Αναστασιάδης 1 (1 άσσος), Γκορίδης, Μαυροβουνιώτης 4 (4/16 επ, 100% υπ - 80% άριστες).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Το ότι σήμερα κερδίσαμε το τρίποντο είναι πολύ σημαντικό, μετά από μια δύσκολη εβδομάδα που είχαμε. Είναι πολύ μεγάλο κέρδος για μας η ανατροπή στο 4ο σετ, στο οποίο δείξαμε ωριμότητα και αποφασιστικότητα, καλύψαμε διαφορά 4 πόντων και φτάσαμε στη νίκη. Θα πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι και συγκεντρωμένοι για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε μπροστά μας. Μας λείπει απ' την ομάδα ο Άκης Ασπιώτης, που τις τελευταίες 15 μέρες αντιμετωπίζει πρόβλημα στη μέση και χάνουμε μια πολύτιμη βοήθεια σε όλα τα επίπεδα. Θέλουμε να επανέλθει σύντομα και να μας βοηθήσει στα ματς που ακολουθούν».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας είπε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, που δεν κρίθηκε στην τακτική, αλλά στα ατομικά λάθη. Στο 2ο και στο 4ο σετ τα δικά μας λάθη ήταν αυτά που έδωσαν την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να ακολουθήσει καλή τακτική και να κερδίσει το ματς. Δε με πονάει τόσο η ήττα αλλά ο τρόπος που χάνουμε. Ο Παμβοχαϊκός είναι έμπειρη ομάδα και εκμεταλεύτηκε τα λάθη μας. Το παράδοξο είναι πως σε όλους τους τομείς ήμασταν καλύτεροι, εκτός από τους άσσους. Δεν καταφέραμε να πάρουμε βαθμούς στο Βραχάτι, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια μας με μεγαλύτερη δυσκολία».