Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Μέλκας: "Δύσκολη αποστολή" Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή (16η αγωνιστική, 15/2, 19.00)

Αγωνιστική χωρίς ντέρμπι επιβίωσης δεν γίνεται, έτσι και στην 16η αγωνιστική η αναμέτρηση της Νίκης Αιγινίου με την Παναχαϊκή στην Πιερία το Σάββατο (15/2, 19.00, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θέμελης) έχει τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.
Oι δύο ομάδες «καίγονται» για τους βαθμούς. Η Νίκη θέλει το τρίποντο για να ξεφύγει 8
βαθμούς με τους πατρινούς κερδίζοντας και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία. Με νίκη η ομάδα του Αιγινίου θα διατηρήσει τις ελπίδες ακόμα και για την είσοδο στην 8αδα.
Η Νίκη έχει 5 νίκες στο πρωτάθλημα. Σε 7 εντός έδρας αγώνες έχει 3 νίκες και 4 ήττες. Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του Άρη με 3-2 σετ δείχνοντας πως βρίσκεται σε περίοδο φόρμας.
Στον Α΄ γύρο η Νίκη είχε νικήσει στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ στο ντεμπούτο τότε του Γιώργου Λυκούδη.
«Δύσκολη αποστολή»
«Πολλά έχουν αλλάξει από τότε και οι δύο ομάδες έχουν ενισχυθεί. Δεν λέει τίποτα η νίκη μας στην Πάτρα στον Α΄ γύρο. Για μας τότε ήταν η αρχή μίας καλύτερης πορείας σε σχέση με το ξεκίνημα», είπε ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας και συμπλήρωσε: «Παίζουμε δύσκολο παιχνίδι. Είμαστε συνειδητοποιημένοι πως έχουμε δύσκολη αποστολή και ίδιο στόχο με Παναχαϊκή για την παραμονή. Η Παναχαϊκή το παλεύει, έχει ενισχυθεί και θα τα δώσει όλα. Δεν έχουμε απουσίες και είμαστε έτοιμοι για τη νίκη».
Η Παναχαϊκή μετράει 5 συνεχόμενες ήττες, έχει να νικήσει από τις 16 Δεκεμβρίου και αναζητά την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Για να καταφέρει να πάρει το πλεονέκτημα της έδρας η Παναχαϊκή πρέπει να νικήσει με 3-0 σετ και πόντους +10 καθώς στον Α΄αγώνα η Νίκη είχε νικήσει στην Πάτρα με 3-0 και με πόντους 75-66.

«Έχουμε ελπίδες»
Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν ενώ ο Μένιος Ρουμελιώτης που τιμωρήθηκε μόνο με πρόστιμο για ανάρμοστη συμπεριφορά στον αγώνα με τον Φοίνικα θα αγωνιστεί κανονικά.
Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Είχαμε κακή εμφάνιση με τον Φοίνικα. Είχαμε νευρικότητα σε υπέρτατο βαθμό. Όσο βλέπουμε τη βαθμολογία τόσο ανησυχούμε και αυτό μας κάνει νευρικούς. Πρέπει να ζήσουμε με αυτή την πίεση και να πολεμήσουμε για την παραμονή. Δεν θα είναι εύκολο αλλά έχουμε ελπίδες και πρέπει να παλέψουμε για αυτές».

Μόνο στην Α2 ανδρών
Στο παρελθόν έχουν γίνει 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και η Νίκη Αιγινίου προηγείται στις νίκες με 3-2. Η Παναχαϊκή έχει νικήσει τη Νίκη στο Αιγίνιο μόνο στην Α2 ανδρών

Η ιστορία των αναμετρήσεων Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή
2013-14
15/02/2014:Volleyleague16ηΝίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή
09/11/2013:VolleyleagueΠαναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου0-3 (21-25, 22-25, 23-25)
2011-12
31/03/2013:Α2 Ανδρών12ηΠαναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου1-3 (20-25, 17-25, 25-16, 16-25)
07/01/2012:Α2 ΑνδρώνΝίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
2010-11
26/02/2011:Α2 Ανδρών15ηΝίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή1-3 (19-25, 27-25, 14-25, 17-25)
27/11/2010:Α2 ΑνδρώνΠαναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου3-0 (25-21, 25-13, 25-22)

Πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-14

(16η αγωνιστική)
Παρασκευή 14 Φεβρουρίου 2014
Γυμναστήριο Κηφισιάς «Ζηρίνειο» 19.30 (Novasports-4): Α.Ο.Κηφισιάς - Αρης
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αγγελίδης. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Χλωρός, Αντωνόπουλος. Γραμματεία: Γιαννακοπούλου
Γυμναστήριο Πυλαίας PAOK Sports Arena 17.00 (Novasports-4): ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Τζεπκινλής. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Στεργιόπουλος. Γραμματεία: Χρ. Καρακούλια
Αιγινίου 19.00 Νίκη Αιγινίου – Παναχαϊκή
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θέμελης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Κατσιούλης, Χριστοφορίδης. Γραμματεία: Αναστασίου
Γυμναστήριο Ερμούπολης Σύρου «Δημήτρης Βικέλας» 19.00: Φοίνικας Σύρου – Παμβοχαϊκός
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης. Γραμματεία: Παναγιωτίδης
Γυμναστήριο Λαμίας «Χαλκιοπούλειο» 19.00: Γ.Σ. Λαμίας – ΑΕΚ
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Καλαντζής, Μαυράκης. Γραμματεία: Τσίγκας
Γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» 19.00: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός
Διαιτησία: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Σαρμίδης, Τονονίδης. Γραμματεία: Παπαχρήστου