Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

Μέλκας: Μάχη μέχρι το τέλος - Προσπάθησε αλλά δεν άντεξε η Νίκη στο Ζηρίνειο

Ο Α.Ο.Κηφισιάς και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ και να σπάνε όλα τα ρεκόρ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη επικράτησε 3-0 σετ της Νίκης Αιγινίου και σημείωσε την 9η νίκη της σε 13 αγώνες και «εκτοξεύτηκε» στην 2η
θέση της βαθμολογίας όπου πλέον υπάρχει τριπλή ισοβαθμία με Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου. Ο ΑΟΚ έχει νικήσει τον Ολυμπιακό στον Α΄ γύρο και δύο φορές τον Φοίνικα και έχει υπεροχή στην ισοβαθμία!
 Ο Πρωτοψάλτης ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος της ομάδας της Κηφισιάς και με 13 στις 19 τελειωμένες επιθέσεις (68% επιτυχία), 2 άσσους και 38% άριστες υποδοχές ηγήθηκε της προσπάθειας κόντρα στη μαχητική Νίκη Αιγινίου.
Σε μεγάλη μέρα και ο Ντε Σόουζα αλλά και ο διαγώνιος του ΑΟΚ Ζόραν Γιοβάνοβιτς ο οποίος έπιασε το 58% και βοήθησε τα μέγιστα επιθετικά αλλά και στο σερβίς.
Γενικά η Κηφισιά είχε καλύτερη υποδοχή, εκπληκτική άμυνα με τους Παπαγγελόπουλο, Σουλτανόπουλο να σπάνε πολλές επιθέσεις και έκανε λίγα λάθη υποχρεώνοντας τη Νίκη να κατεβάσει τον πήχη στα επιθετικά της ποσοστά. Άλλωστε με εξαίρεση το 2ο σετ όπου η ομάδα της Πιερίας προηγήθηκε με 10-5 η Κηφισιά είχε τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ.
Προβάδισμα από την αρχή
Η Κηφισιά ξεκίνησε με προβάδισμα 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου σετ μετά από πίεση από τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς. Το +5 διατηρήθηκε σε όλο το σετ (10-5, 15-10, 20-15) με τη Νίκη να ισορροπεί τον αγώνα μετά και την είσοδο του Μπλανκενάου στη θέση του Αναστασιάδη αλλά να μη μπορεί να μειώσει τη διαφορά καθώς η Κηφισιά έπαιζε γρήγορα και κοντρολαρισμένα στο φιλέ και απέφευγε τα λάθη. Ο Παλέντζας έκανε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν από τους παίκτες που διακρίθηκαν από την ομάδα του Γιάννη Μέλκα και έδειξε πως θα βοηθήσει τα μέγιστα της ομάδα του. Τελευταίες προσπάθειες στο σετ έγιναν από τον Μπλανκενάου που με πέρασμα μείωσε σε 24-20 αλλά έχασε το σερβίς και τελείωσε το σετ 25-20 για τον ΑΟΚ.
Με σερβίς Χαραλαμπίδη
Στο 2ο σετ η Νίκη μπήκε δυνατά με τα σερβίς του Χαραλαμπίδη πήρε διαφορά 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και μάλιστα με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Πρωτοψάλτη η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (10-5). Δύο κερδισμένες μονομαχίες του Παπαγγελόπουλου, ένα λάθος του Παλέντζα και μία διπλή μπαλιά του Χαραλαμβίδη έφερε τη διαφορά στον πόντο, η Νίκη ξέφυγε 12-9 με επίθεση Παλέντζα και λάθος του Παπαγγελόπουλου. Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση της Κηφισιάς η οποία ισοφάρισε 13-13 χάρις το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο στο 18-18 αλλά με σερί 4-0 από επιθέσεις Πρωτοψάλτη και Ντε Σόουζα η Κηφισιά ξέφυγε 22-18, ενώ στο 20-18 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Νικολάκης. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά και πήραν το σετ 25-20 για το 2-0 σετ.
Γκάζι στο 3ο σετ
Στο 3ο σετ η Κηφισιά δεν χαλάρωσε και έδειξε αποφασισμένη να τελειώνει χωρίς άλλες περιπέτειες. Ξέφυγε με 5-1 και όταν το σκορ έφτασε στο 9-5 ο Πρωτοψάλτης με δύο άσσος και εντυπωσιακά σερβίς έκανε σερί 4-0 και το σκορ έγινε 13-5. Από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνο να τελειώσει ο αγώνας καθώς η Νίκη απλά παρακολουθούσε το σκορ και το σετ τελείωσε με 25-19.

Διαιτητές: Μουλά Λ - Αγγελίδης
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-20
2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-19
Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)
* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλου και οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ, 57%υπ -38% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/19 επ, 2 άσσοι, 54%υπ - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 15 (14/24 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ - 54 υπ - 38% άριστες), Κούνας, Μουρούτης, Ρούσσης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης, Ντάλιετζ 7 (7/11 επ), Μαυτοβουνιώτης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 36%υπ - 27% άριστες), Μακ Λάχλιν 7 (6/13 επ, 1μπλοκ, 42% υπ - 37% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 16 (14/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 49%υπ - 43% άριστες), Γεωργόπουλος Β 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μπλανκενάου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Α.
 «Απολαμβάνουμε και δικασκεδάζουμε»

Απόλυτα ικανοποιημένος ήταν ο Κώστας Αρσενιάδης και απέφυγε να σχολιάσει το ότι η ομάδα του πέρασε έστω και με καλύτερη ισοβαθμία στην 2η θέση: «Την βαθμολογία θα την δούμε στο τέλος. Απολαμβάνουμε και διασκεδάζουμε αυτό που παράγουμε αλλά δεν κοιτάμε συνέχεια την βαθμολογία. Ήταν ένα ακόμα τρίποντο με καλή εμφάνιση. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και την πειθαρχία που δείχνει η ομάδα μου. Αντιμετωπίσαμε μία μαχητική ομάδα που έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Ξέρουμε πως έχουμε μπροστά μας δύσκολο πρόγραμμα. Δεν εφησυχάσουμε και θα προσπαθήσουμε να μείνουμε στο ίδιο επίπεδο αγωνιστικά και βαθμολογικά αλλά αυτό θα είναι δύσκολο καθώς όλα τα κρίσιμα ματς είναι εκτός έδρας».
«Μάχη μέχρι το τέλος»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας παραδέχτηκε την ανωτερότητα της Κηφισιάς: «Χάσαμε από μία ομάδα που είναι πιο δυνατή από εμάς και που έχει υψηλούς στόχους. Είχαμε ένα πλάνο και κάποιους στόχους μέσα στον αγώνα που δεν καταφέραμε να πετύχουμε και έτσι ήταν λογικό η Κηφισιά να έχει μεγάλους αριθμούς στην επίθεση της. Ο Σόουζα και ο Πρωτοψάλτης έκαναν τη διαφορά για την Κηφισιά. Οι προσθήκες που έχουμε κάνει θα μας βοηθήσουν αλλά θέλουν λίγο χρόνο για να αποδώσουν τα μέγιστα. Η θέση μας είναι δύσκολη στη βαθμολογία και μετά τις νίκες του Παναθηναϊκού η μάχη της παραμονής θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος».