Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Ο ΠΑΟΚ δύσκολα τη ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ με 3-1 σετ

Ο ΠΑΟΚ τρίποντο με Νίκη και ελπίδα για 4αδα (φωτό)

Ο ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Θανάση Στράντζαλη πήρε σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη επί της Νίκης Αιγινίου με 3-1 σετ στο ντέρμπι της Πυλαίας και «έπιασε» την ΑΕΚ στην 5η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς ανανεώνοντας και τις ελπίδες για να μπει στην πρώτη 4αδα. Η
Νίκη Αιγινίου έμεινε με την πίκρα που δεν μπόρεσε να πάρει έναν τουλάχιστο βαθμό.
Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε νίκη στο «PAOK Sports Arena» μετά τις 4 Νοεμβρίου και το 3-1 επί του Παναθηναϊκού.
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Μακίμπιν μοίρασε σωστά το παιχνίδι, ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε στην πρώτη του εμφάνιση με την ασπρόμαυρη φανέλα ο νέος ακραίος του ΠΑΟΚ Μπράντλει Λόουσον.
Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεση τους σε σχέση με την 11η αγωνιστική. Για τον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο τους με την ασπρόμαυρη φανέλα έκαναν οι Μπράντλει Λόουσον, Μιχάλης Χριστοφορίδης με τον Θανάση Στράντζαλη να επιλέγει να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Στέλιο Νικηφορίδη αντί του Αλεξάντερ Μίλκοφ .
Αντίστοιχα στη Νίκη Αιγινίου αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι μέχρι πρότινος ασπρόμαυροι Νίκος Παλέντζας, Δημήτρης Χαραλαμπίδης.
Φανερά επηρεασμένες οι δύο ομάδες από την 20ημερη διακοπή του πρωταθλήματος ξεκίνησαν υποτονικά τις υποχρεώσεις τους με καμία τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ μέχρι και το 7-7. Με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Λόουσον , Νικηφορίδη  ο δικέφαλος ξέφυγε για πρώτη φορά με δύο πόντους στο 12-10 αλλά με τον Παλέντζα να κάνει καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο η Νίκη Αιγινίου μείωσε σε 15-14. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ ξέφυγε με 18-15. Ο τεχνικός της Νίκης άλλαξε πασαδόρο βάζοντας στη θέση του Αναστασιάδη τον Μπλανκενάου αλλά και πάλι η εικόνα της φιλοξενούμενης ομάδας δεν άλλαξε.
Σούπερ Λόουσον
Με πρωταγωνιστή τον νέο Αμερικανό ακραίο του ΠΑΟΚ Μπράντλει Λόουσον οι ασπρόμαυροι διεύρυναν τη διαφορά στο +4 για το 20-16. Δύο επανωτά λάθη του Μακλάχλιν από πλευράς Νίκης έδωσαν την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα να ξεφύγει με 22-16.  Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 23-19 με άσο του Μπλάνκενάου και σε 23-21 με  μπλοκ άουτ  του Νταλιέγκιε , φάση για την  οποία ασπρόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν  στους διαιτητές πως δεν υπήρξε επαφή , με αποτέλεσμα ο Νικηφορίδης να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 24-22 αλλά ο Τζελάτης έβαλε την σφραγίδα του στο σετ διαμορφώνοντας το τελικό 25-22.
Εύκολα το 2-0
Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του και με τον Λόουσον ασταμάτητο στην επίθεση να ξεφεύγει με 12-9. Ο Τζελάτης έκανε το 13-10 αλλά δύο σερί λάθη από πλευράς γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 13-12. Με τον Μακίμπιν να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τις επιλογές του να τον δικαιώνουν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 17-13. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι απελευθερώθηκαν τελείως και με καλά ποσοστά σε υποδοχή , άμυνα και επίθεση επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους για το 20-14. Ο Χριστοφορίδης με άσο έκανε το 22-14 , ο Μαυροβουνιώτης μείωσε σε 23-16, αλλά ο Τζελάτης με επίθεση τελείωσε το σετ 25-16.
Μείωσε η Νίκη
Στο 3ο σετ   η Νίκη Αιγινίου μπήκε αποφασισμένη για να παίξει το τελευταίο της χαρτί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και καλό μπλοκ προηγήθηκε με 6-8 και 9-11. Με τον Δικέφαλο να περνάει στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με συνέπεια το 9-11 να γίνει πολύ γρήγορα 15-11. Ασταμάτητοι από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν 17-12. Κάπου εκεί ο ασπρόμαυροι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Νίκης Αιγινίου με καλό σερβίς  και ασταμάτητο  τον Μακλάχλιν  να ροκανίσει την διαφορά για το 19-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Μακλάχλιν μείωσε σε 19-18, ο Τζελάτης αλλά ο Τζελάτης απάντησε για το 20-18. Με δύο επιθέσεις του Παλέντζα η Νίκη ισοφάρισε σε 21-21. Με μπλοκ των   Μαυροβουνιώτη , Χαραλαμπίδη στον Τζελάτη η Νίκη ξέφυγε με 22-23. Ο Μακλάχλιν διαμόρφωσε το 23-24 και ο Παλέντζας το 23-25 για το 1-2.
«Θρίλερ» το 4ο σετ
Μεγάλη μάχη έγινε στο  τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο και να παίζονται φάσεις διαρκείας με εκπληκτικές άμυνες. Με τη Νίκη Αιγινίου να έχει ανεβάσει κατακόρυφα  την απόδοση της από το τέλος του τρίτου σετ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Δικέφαλος έφθασε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-7 αλλά με το μπλοκ των φιλοξενούμενων να έχει ανέβει η Νίκη Αιγινίου έφθασε προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 15-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 19-19. Ο Μακλαχλιν έκανε το 20-21 αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς για το 21-21. Με άσο ο Νικηφορίδης έκανε το 22-21 αλλά στην επόμενη φάση το έχασε για το 22-22.
Ο Μίλκοφ που εντωμεταξύ είχε περάσει στον αγώνα στη θέση του Λόουσον έκανε το 23-22. Οι ασπρόμαυροι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τη φάση με τον Τζελάτη,με τον Μίλκοφ στη συνέχεια να δέχεται το μπλοκ του Παλέντζα για το 23-23. Ο Μπλανκεμπάου έχασε το σερβίς για το 24-23 αλλά ο Μακλάχλιν έκανε το 24-24. Ο Μίλκοφ έφερε και πάλι σε ματς μπολ τον ΠΑΟΚ στο 25-24 αλλά το μπλοκ της Νίκης σταμάτησε τον Νικηφορίδη για το 25-25. Ο Τζελάτης έκανε το 26-25, και ο Μακλαχλιν το 26-26. Με νέο μπλοκ στον Νικηφορίδη η Νίκη προηγήθηκε με 27-28 αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σέρβις για το 28-28. Ο Τζελάτης έκανε το 29-28 αλλά ο Μακλάχλιν έκανε υπέρβαση για το 30-28 βάζοντας τέλος στο θρίλερ.
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης
Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-14, 25-16
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-19, 23-25
4ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 30-28
Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-16, 23-25, 30-28)
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων
ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 7π (5/12 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 50% άριστες), Νικηφορίδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ - 37% άριστες), Χριστοφορίδης 3 (1/5 επ, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν 3 (3/4 επ), Τζελάτης 24 (23/46 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 45% άριστες), Πιπέργιας, Στίγγας, Μίλκοφ 2 (2/3 επ).
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 2π (2/3 επ), Νταλιέγκε 7 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ - 55% άριστες), Μακ Λαχλίν 18 (18/46 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Παλεντζάς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 75% υπ - 58% άριστες), Γεωργόπουλος, Μπλανκενάου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου.
«Τώρα η Μπιούλ»
Στο ντεμπούτο του στον ασπρόμαυρο πάγκο ο νέος τεχνικός του ΠΑΟΚ Θανάσης Στράντζαλης τόνισε: «Ξέραμε από την αρχή θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι καθώς η ομάδα μετρούσε μόλις 3-4 προπονήσεις. Στην ομάδα ήρθαν τέσσερα νέα άτομα (δύο προπονητές , δύο παίκτες) και σίγουρα χρειάζεται χρόνος για να δέσουμε. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και είναι θετικό που καταφέραμε και το κερδίσαμε. Το μυαλό μας είναι στον ευρωπαϊκό αγώνα με την Μπιούλ».
«Νίκη αυτοπεποίθησης»
Ο Μπράντλει Λόουσον που στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ήταν από τους κορυφαίους και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του επί της Νίκης Αιγινίου δήλωσε: «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που μετά από επτά μήνες κατάφερα να αγωνιστώ. Είναι πολύ θετικό ότι ξεκινήσαμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας στο δεύτερο γύρο. Μια νίκη που θα μας δώσει και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για το Ευρωπαϊκό παιχνίδι της Τετάρτης. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι που κορυφώθηκε στο φινάλε. Παίξαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ , αλλά κάπου εκεί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και την ενέργεια μας και δώσαμε δικαίωμα στην αντίπαλο ομάδα να πιστέψει στη Νίκη. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της Νίκης Αιγινίου που της έδωσαν παραπάνω ενέργεια. Ευτυχώς στο τέταρτο σετ καταφέραμε και πήραμε τη νίκη. Ελπίζω να έχουμε ακόμα καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια ώστε να φέρουμε ξανά τον κόσμο στο γήπεδο».
«Μας έμεινε η πίκρα»
Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποφασιστικός και πιο τυχερός στις κρίσιμες φάσεις αλλά μας πίεσε πολύ ο Νικηφορίδης στο σερβίς όταν η μπάλα έκαιγε. Κάναμε την προσπάθεια μας στο 3ο σετ και μας βγήκε. Στο 4ο σετ χάσαμε ευκαιρία για να ισοφαρίσουμε αλλά δεν την αξιοποιήσαμε. Μας μένει η πίκρα που δεν πήραμε κάποιο βαθμό. Αν ισοφαρίζαμε όλα θα ήταν διαφορετικά».