Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Nίκη Αιγινίου - Γ.Σ. Λαμία 3-0.. Ρεπορτάζ-στατιστική-δηλώσεις προπονητών

Πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή της στην κατηγορία σημείωσε η Νίκη Αιγινίου και μάλιστα με 3-0 επί της Λαμίας στο ντέρμπι της... περιφέρειας που έγινε στην Πιερία. Με πρωταγωνιστή τον
Σπένσερ Μακλάχλιν η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα της Volleyleague και την 3η με 3-0 σετ που την «εκτόξευσε» στους 23 βαθμούς θέτοντας υποψηφιότητα ακόμα και για είσοδο στην 8αδα. Εκτός από τον Αμερικανό εξαιρετική εμφάνιση έκαναν και οι Ποτολίδης, Ντάμπουβιτς, ενώ το ποσοστό της επίθεσης για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα έφτασε το 57% με μόλις 3 λάθη στην τελική προσπάθεια.
Η Λαμία έμεινε καθηλωμένη στους 24 βαθμούς και πλέον η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στον έναν βαθμό. Η Λαμία γνώρισε την 12η ήττα της στο πρωτάθλημα και 3η συνεχόμενη. Είχε πρόβλημα με το μπλοκ των γηπεδούχων και δεν κατάφερε να πάρει το 2ο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.
Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Λαμία είχε τρεις φορές προβάδισμα στην «παράταση» με 24-23, 25-24 και 26-25 αλλά η Νίκη άντεξε την πίεση και με αποτελεσματικό μπλοκ αλλά και ένα μπλοκ άουτ του Μακλάχλιν τελείωσε τον αγώνα. Η αναμέτρηση έγινε σε κατάμεστο γήπεδο και οι οπαδοί της Νίκης χειροκρότησαν τους παίκτες του Γιάννη Μέλκα.

Το στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΓΣ Λαμία: 6 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 5 (5/10,  50% υπ.), Μακλάχλιν 15 (15/23, 41% υπ.), Γάτσης 9 (4/5, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 8 (6/7, 2 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 9 (6/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτολίδης 9 (6/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 100% υπ.,80% άριστες), Γεωργόπουλος Αλ., Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου 1 (1 άσσος),  Γεωργόπουλος Β.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 3 (0/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόμελ 15 (13/30, 2 άσσοι, 50% υπ.), Χαντ 14 (12/22, 1 άσσο, 1 μπλοκ, 63% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Φίλιπας 16 (15/33, 1 άσσος), Σφενδυλάκης 6 (4/9, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 59% υπ. -45% άριστες).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε:
«Μπράβο στα παιδιά γιατί αυτό το ματς ήταν το πιο δύσκολο από τα προηγούμενα. Επρεπε να πάρουμε τη νίκη γιατί και ως γηπεδούχοι ήμασταν εμείς φαβορί. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα και δώσαμε χαρά στον κόσμο που γέμισε το γήπεδο. Παίξαμε σωστό βόλεϊ. Δεν κάναμε λάθη. Κάναμε 10 μπλοκ αλλά ήμασταν καλά επιθετικά και ειδικά στις «κόντρα» επιθέσεις. Δεν εξασφαλίσαμε την παραμονή. Ακόμα ανεβαίνουμε το βουνό αλλά βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά. Τώρα πάμε στο Βραχάτι όπου θα δοκιμαστούμε απέναντι σε μία καλή ομάδα και σε μια καυτή έδρα. Συνεχίζουμε ταπεινά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου».

Ο προπονητής της Λαμίας Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε για την ήττα της ομάδας του αλλά και για την πίεση που υπάρχει πλέον με την περίπτωση να μπει στα πλέι άουτ:
«Υστερήσαμε στην επίθεση και κάναμε πιο πολλά λάθη απ΄ ότι κάνουμε συνήθως και για αυτό το ματς πήγε δίκαια στη Νίκη Αιγινίου. Αν κερδίζαμε το 2ο σετ ίσως κάτι να άλλαζε στο ματς αλλά τώρα δεν έχει καμία σημασία. Μετράει ότι χάσαμε. Δεν έχει αλλάξει κάτι με τα πλέι άουτ. Όλοι είμαστε μέσα στο χορό γιατί το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό και όλες οι ομάδες μπορούν να κερδίσουν. Τα πράγματα δυσκόλεψαν και μέχρι την τελευταία αγωνιστική όλα θα είναι ανοικτά».