Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Η ΝΙΚΗ ήταν πριγκήπισσα στο παλατάκι... Τεράστια ΝΙΚΗ

Volleyleague ΟΠΑΠ (18η αγωνιστική): ΠΑΟΚ - Νίκη Αιγινίου 0-3

Σαρρωτική η Νίκη Αιγινίου νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 στο «Paok Sports Arena» και πήρε πολύτιμη νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο ΠΑΟΚ έκανε κακή εμφάνιση, η υπόθεση πρόκριση
στην 4αδα έγινε ακόμα πιο δύσκολη και το ντεμπούτο του Στέλιου Καζάζη δεν συνδυάστηκε με επιτυχία. Αντίθετα, ο Γιάννης Μέλκας στο τιμόνι της Νίκης νίκησε την παλιά του ομάδα. Να σημειωθεί, πάντως, πως η Νίκη είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ και στον αγώνα του Α΄γύρου στον Κολινδρό με 3-1 σετ.
Η Νίκη Αιγινίου ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 1-4 . Σταδιακά οι ασπρόμαυροι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας σε 7-8 μετά από μπλοκ του Ντο Σάντος στον Μακλάχιν. Το σετ ήρθε στα ίσια στο 12-12 μετά από νέο μπλοκ των Πλίκα, Παντακίδη στον Μακλάχιν. Ο Γάτσης έδωσε αέρα με επίθεση του στη Νίκη Αιγινίου για το12-14. Ο Πλίκας μείωσε σε 16-17, και κάπου εκεί οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη έπαθαν «μπλακ άουτ» δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους που ήταν καλύτεροι σε επίθεση και μπλοκ να προηγηθούν με 16-21μετά από μπλοκ του Μακλάχιν στον Ντο Σάντος. Σε εκείνο το σημείο ο Καζάζης πέρασε τον Αμπουίλα αντί του Πλίκα και στην επόμενη φάση τον Μπερμούδες αντί του Αρμενάκη. Ωστόσο δεν άλλαξε κάτι με τον Ντάμποβιτς να μπλοκάρει τον Μπερμούδες για το 16-25.
Με πολλά προβλήματα στα τελειώματα των επιθέσεων χλιαρό σερβίς και ανύπαρκτο μπλοκ ο ΠΑΟΚ έφθασε να χάνει στο 2ο σετ με 3-10 μετά από άσσο που σημείωσε ο Ντάμποβιτς. Με τους παίκτες του Στέλιου Καζάζη να έχουν πρόβλημα στην επίθεση και τη Νίκη Αιγινίου να είναι αποτελεσματική με τους Γκεοργκίεφ, Γάτση και Μακλάχιν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 4-12. Ο Κανέλλος με δύο σερί επιθέσεις μείωσε σε 9-15 και ο Παντακίδης σε 10-15. Η διαφορά παρέμεινε σταθερή με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν το ένα μετά το άλλο λάθος στην επίθεση και να μην μπορούν να σταματήσουν στο μπλοκ τους φιλοξενούμενους. Ο Γάτσης έκανε το 14-21, λάθος επίθεση του Ντο Σάντος το 14-22 για να ακολουθήσει νέα άουτ επίθεση από τον Αρμενάκη για το 14-23. Ο Γκεοργκίεφ έκανε το 15-24, και ο Γάτσης το 16-25.
Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε πως θα αντιδράσει. Ο Καζάζης έριξε τον Μαυροβουνιώτη στον αγώνα στη θέση του Χατζηηλιάδη και μπήκε με προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 9-7. Η Νίκη Αιγινίου με εκπληκτικό τον Ντάμποβιτς πήρε σερί 4-0 και μαζί κεφάλι και πάλι στο σκορ. Ακολούθησε σωρεία λαθών από τους παίκτες του ΠΑΟΚ χάνοντας τη μία μετά την άλλη επίθεση για το 13-16.  Ο Καζάζης πέρασε τον Χαραλαμπίδη αντί του Παντακίδη, και με επίθεση ο Αρμενάκης μείωσε σε 14-16. Δύο σερί άουτ επιθέσεις του Αρμενάκη και του Κανέλλου έκαναν το 14-19.  Ακολούθησαν δύο σερί μπλοκ του Ντάμποβιτς στον Μαυροβουνιώτη γα το 14-21. Ο Ντο Σάντος μείωσε σε 15-21 αλλά νέο μπλοκ του  Ντάμποβιτς αυτή τη φορά στον Χατζηηλιάδη που είχε περάσει στη θέση του Μαυροβουνιώτη έκαναν το 15-22. Δύο σερί άσοι του ίδιου παίκτη έκαναν το 17-25.
Το στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 5 (3/9, 2 μπλοκ), Πλίκας 3 (1/2, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 1 (1/8, 78% υπ.), Κανέλλος 7 (6/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 6 (6/22), Ντος Σάντος 17 (15/26, 2 μπλοκ, 55% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-78% υπ. - 65% άριστες) / Χαραλαμπίδης, Μαυροβουνιώτης 1 (1/6, 80% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα,
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 4 (4/10,  50% υπ.), Μακλάχλιν 12 (7/19, 5 μπλοκ, 67% υπ.), Γάτσης 6 (5/6, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 12 (3/4, 6 μπλοκ, 3 άσσοι), Γκεοργκίερφ 10 (9/22, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 6 (5/6, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 57% υπ.,57% άριστες), Γεωργόπουλος Αλ.