ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ

Η διοίκηση της ΜΑΣ Νίκης Αιγινίου ευχαριστεί όλους εσάς για την πολύτιμη στήριξή σας στην προσπάθεια των ανδρικών και γυναικείων ομάδων του συλλόγου στην επίτευξη των φετινών τους στόχων. Ραντεβού την επόμενη χρονιά με περισσότερες επιτυχίες μαζί με τη στήριξή σας.

Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2013

Η ΝΙΚΗ ήταν πριγκήπισσα στο παλατάκι... Τεράστια ΝΙΚΗ

Volleyleague ΟΠΑΠ (18η αγωνιστική): ΠΑΟΚ - Νίκη Αιγινίου 0-3

Σαρρωτική η Νίκη Αιγινίου νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 στο «Paok Sports Arena» και πήρε πολύτιμη νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο ΠΑΟΚ έκανε κακή εμφάνιση, η υπόθεση πρόκριση
στην 4αδα έγινε ακόμα πιο δύσκολη και το ντεμπούτο του Στέλιου Καζάζη δεν συνδυάστηκε με επιτυχία. Αντίθετα, ο Γιάννης Μέλκας στο τιμόνι της Νίκης νίκησε την παλιά του ομάδα. Να σημειωθεί, πάντως, πως η Νίκη είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ και στον αγώνα του Α΄γύρου στον Κολινδρό με 3-1 σετ.
Η Νίκη Αιγινίου ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 1-4 . Σταδιακά οι ασπρόμαυροι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας σε 7-8 μετά από μπλοκ του Ντο Σάντος στον Μακλάχιν. Το σετ ήρθε στα ίσια στο 12-12 μετά από νέο μπλοκ των Πλίκα, Παντακίδη στον Μακλάχιν. Ο Γάτσης έδωσε αέρα με επίθεση του στη Νίκη Αιγινίου για το12-14. Ο Πλίκας μείωσε σε 16-17, και κάπου εκεί οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη έπαθαν «μπλακ άουτ» δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους που ήταν καλύτεροι σε επίθεση και μπλοκ να προηγηθούν με 16-21μετά από μπλοκ του Μακλάχιν στον Ντο Σάντος. Σε εκείνο το σημείο ο Καζάζης πέρασε τον Αμπουίλα αντί του Πλίκα και στην επόμενη φάση τον Μπερμούδες αντί του Αρμενάκη. Ωστόσο δεν άλλαξε κάτι με τον Ντάμποβιτς να μπλοκάρει τον Μπερμούδες για το 16-25.
Με πολλά προβλήματα στα τελειώματα των επιθέσεων χλιαρό σερβίς και ανύπαρκτο μπλοκ ο ΠΑΟΚ έφθασε να χάνει στο 2ο σετ με 3-10 μετά από άσσο που σημείωσε ο Ντάμποβιτς. Με τους παίκτες του Στέλιου Καζάζη να έχουν πρόβλημα στην επίθεση και τη Νίκη Αιγινίου να είναι αποτελεσματική με τους Γκεοργκίεφ, Γάτση και Μακλάχιν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 4-12. Ο Κανέλλος με δύο σερί επιθέσεις μείωσε σε 9-15 και ο Παντακίδης σε 10-15. Η διαφορά παρέμεινε σταθερή με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν το ένα μετά το άλλο λάθος στην επίθεση και να μην μπορούν να σταματήσουν στο μπλοκ τους φιλοξενούμενους. Ο Γάτσης έκανε το 14-21, λάθος επίθεση του Ντο Σάντος το 14-22 για να ακολουθήσει νέα άουτ επίθεση από τον Αρμενάκη για το 14-23. Ο Γκεοργκίεφ έκανε το 15-24, και ο Γάτσης το 16-25.
Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε πως θα αντιδράσει. Ο Καζάζης έριξε τον Μαυροβουνιώτη στον αγώνα στη θέση του Χατζηηλιάδη και μπήκε με προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 9-7. Η Νίκη Αιγινίου με εκπληκτικό τον Ντάμποβιτς πήρε σερί 4-0 και μαζί κεφάλι και πάλι στο σκορ. Ακολούθησε σωρεία λαθών από τους παίκτες του ΠΑΟΚ χάνοντας τη μία μετά την άλλη επίθεση για το 13-16.  Ο Καζάζης πέρασε τον Χαραλαμπίδη αντί του Παντακίδη, και με επίθεση ο Αρμενάκης μείωσε σε 14-16. Δύο σερί άουτ επιθέσεις του Αρμενάκη και του Κανέλλου έκαναν το 14-19.  Ακολούθησαν δύο σερί μπλοκ του Ντάμποβιτς στον Μαυροβουνιώτη γα το 14-21. Ο Ντο Σάντος μείωσε σε 15-21 αλλά νέο μπλοκ του  Ντάμποβιτς αυτή τη φορά στον Χατζηηλιάδη που είχε περάσει στη θέση του Μαυροβουνιώτη έκαναν το 15-22. Δύο σερί άσοι του ίδιου παίκτη έκαναν το 17-25.
Το στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 5 (3/9, 2 μπλοκ), Πλίκας 3 (1/2, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 1 (1/8, 78% υπ.), Κανέλλος 7 (6/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 6 (6/22), Ντος Σάντος 17 (15/26, 2 μπλοκ, 55% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-78% υπ. - 65% άριστες) / Χαραλαμπίδης, Μαυροβουνιώτης 1 (1/6, 80% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα,
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 4 (4/10,  50% υπ.), Μακλάχλιν 12 (7/19, 5 μπλοκ, 67% υπ.), Γάτσης 6 (5/6, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 12 (3/4, 6 μπλοκ, 3 άσσοι), Γκεοργκίερφ 10 (9/22, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 6 (5/6, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 57% υπ.,57% άριστες), Γεωργόπουλος Αλ.