Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2012

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ-ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ: Ο αγώνας και οι δηλώσεις των προπονητών

Δέκα μήνες περίμενε η Νίκη να κάνει ποδαρικό στο σπίτι της στο Αιγίνιο ωστόσο η πρώτη επίσημη παρουσία της δεν συνοδεύτηκε από νίκη. Ο Παμβοχαϊκός σε ματς γκραν γκινιόλ επικράτησε 3-2 σετ
(23-25, 26-24, 25-22, 14-25, 15-13)πανηγυρίζοντας την 5η συνεχόμενη νίκη του.
Ο Παμβοχαϊκός αν και προηγήθηκε με 19-21 στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω με 23-21 και το έχασε, αλλά στο β' σετ έκανε αυτός την ανατροπή καθώς η Νίκη προηγήθηκε με 24-22. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την αλλαγή, Καραγιάννης, Δρογκάρης μπήκαν στο ματς κι ο πρώτος με δύο μπλοκ έκανε το 24-25 κι ο δεύτερος με άσο το 24-26. Το ίδιο δίδυμο έπαιξε σημαντικό ρόλο στο φινάλε του τρίτου σετ, με την Νίκη όμως να κάνει περίπατο στο δ' και να φτάνει να προηγείται με 13-11 στο 5ο σετ. Εκεί όμως κόλλησε και με σερί 4-0 (οι δύο τελευταίοι πόντοι με μπλοκ του Καραγιάννη και του Τερζή) ο Παμβοχαϊκός πήρε την νίκη.

«Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία για να πάρουμε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Είμαστε απογοητευμένοι γιατί θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμη και το τρίποντο. Δικαιούμασταν κάτι καλύτερο, αλλά έτσι είναι το βόλεϊ και προχωράμε βλέποντας το επόμενο παιχνίδι», δήλωσε ο Θανάσης Στράντζαλης. «Συνεχίζουμε να πετάμε βαθμούς, παρόλα αυτά δεν υποτιμήσαμε σε καμία περίπτωση το παιχνίδι γιατί αυτά τα γιορτινά ματς τα υπολογίζω δυο φορές,

Χάσαμε αδικαιολόγητα το πρώτο σετ αν και καλύτεροι σε όλους τους τομείς, αφού μας έλειψε η ψυχραιμία. Παράδοξα πήραμε το β' σετ στο οποίο βοήθησαν οι αλλαγές που ήρθαν από τον πάγκο ενώ θεωρώ ανεξήγητη την καθίζηση στο δ' σετ, αφού ο αντίπαλος δεν έκανε κάτι διαφορετικό ώστε να έχουμε τέτοια υποδοχή. Μένω όμως στην ανατροπή του 5ου σετ που θα μας βοηθήσει και ψυχολογικά στη συνέχεια», είπε ο Νίκος Ζαλμάς και συμπλήρωσε: «Εμείς πρέπει να βρούμε τον τρόπο με τον οποίο θα κρατάμε τη διαφορά των 4-5 πόντων που έχουμε μέχρι το τέλος. Ευχαριστούμε τη Νίκη για τη φιλοξενία αυτές τις δύο ημέρες και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνουν».

Οι συνθέσεις:
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 17 (15/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 39% άριστες), Μακλάχλιν 11 (8/24 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Γάτσης 10 (3/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Ντάμποβις 8 (4/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 24 (19/42 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γκορίδης 7 (5/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης -λ (82% υπ. - 43% άριστες) / Γεωργόπουλος Α., Γεωργόπουλος Β., Αναστασιάδης, Ποτολίδης 6 (3/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (13/34 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Μπεκιάρης 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Τερζής 4 (3 άσοι), Κατσανεβάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (60% υπ. - 47% άριστες) / Δρογκάρης 2 (2 άσοι), Παπαδόπουλος, Βαρδής, Καραγιάννης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ).
Επιμέλεια: Παντελής Λώλης