Κυριακή 9 Μαρτίου 2014

Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-0

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα στους οκτώ αγώνες του Β΄ γύρου πέτυχε ο Παναθηναϊκός και για πρώτη φορά ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα.
Μάλιστα οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη έπιασαν τους 20 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον
Άρη που βρίσκεται στην 8η θέση.
Αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και έχοντας στο πλευρό του τους οπαδούς του που γέμισαν το γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός πήρε την πιο εύκολη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα.
Η Νίκη Αιγινίου πάλεψε το 2ο σετ αλλά η μάχη με τους «πράσινους» ήταν άνιση διότι αγωνίστηκε ουσιαστικά χωρίς τον Αμερικανό Μακλάχλιν ο οποίος εκτός από το πρόβλημα στον ώμο έπαθε και θλάση στο γαστροκνήμιο και βγήκε νοκ άουτ. Στη θέση του αγωνίστηκε ο Παράσογλου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και ήταν φανερό με το ξεκίνημα πως είχε την υπεροχή σε σερβίς και επίθεση απέναντι στη Νίκη που χωρίς τον Μακλάχλιν ήταν χωρίς δύναμη σε υποδοχή και επίθεση. Στο 8-7 έκανε σερί 3-0 με Μπέλο και δύο λάθη των φιλοξενουμένων. Σταδιακά η διαφορά αυξήθηκε σε 14-8 με άσσο του Μουρ ενώ η Νίκη δε μπορούσε να κρατήσει υποδοχή και να βγει στην επίθεση με αξιώσεις. Το νταμπλ σκορ στο 22-11 έγινε με νέο σερί 3-0 από μπλοκ και σερί και μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του τριφυλιού το σετ έκλεισε εύκολα 25-14.

Στο 2ο σετ η Νίκη πίεσε τον Παναθηναϊκό ενώ ο Γιάννης Μέλκας ρίσκαρε για λίγο τη συμμετοχή του Μακλάχλιν αλλά ο Αμερικανός δε μπορούσε να σταθεί με αξιώσεις λόγω του τραυματισμού του. Ο Παναθηναϊκός πάλι με τα σερβίς του Μουρ ξέφυγε 10-7, αλλά δύο συνεχόμενα λάθη και το μπλοκ από τον Χαραλαμπίδη έφεραν τον αγώνα στα ίσια 11-11. Ο Παναθηναϊκός με καλύτερη επίδοση σε μπλοκ άμυνα και πιο πολλές λύσεις στην επίθεση ξέφυγε πάλι με 16-14 και με +4 (22-18). Με δύο λάθη του Παναθηναϊκού από σερβις άουτ του Μπέλου και «τέσσερις» μπαλιές καθώς και άσσο του Μαυροβουνιώτη η Νίκη μείωσε στον πόντο (22-21). Οι πράσινοι έφτασαν σε σετ μπολ 24-22 με τον Καρυπίδη αλλά οι επιθέσεις του Παλέντζα και αργότερα και το σερβίς του έφεραν την ισοφάριση 24-24. Η αντίσταση της Νίκης κάμφθηκε όταν ο Παλέντζας σέρβις άουτ και στην επόμενη φάση ο Χαραλαμπίδης χρεώθηκε με φιλέ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός με καλύτερη ψυχολογία και πάντα με πίεση στο σερβίς πήρε από την αρχή προβάδισμα με 7-5 και 12-9 ύστερα από σερί 3-0, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έκλεισε στο +5 και 16-11. Η Νίκη πέταξε λευκή πετσέτα και οι πράσινοι πήραν την πολύτιμη νίκη με 25-16.

Διαιτητές: Θεμελής, Μουλά Λεμονιά
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-14
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-16
Τα σετ: 3-0 (25-14, 26-24, 25-16)
* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις,  6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπαλων
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 11 (11/16 επ, 56% υπ- 33% άριστες), Στιβαχτής 1 (επίθεση), Αμορόσο 9 (7/11 επ, 1 άσσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 10 (3/5 επ, 5 άσσοι 2 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/28 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ - 53% υπ - 29% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκι 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Παράσογλου 3 (3/8 επ, 33% υπ - 13% άριστες), Μαυροβουνιώτης 6 (4/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες) Χαραλαμπίδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 13 (12/34 επ, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 35% υπ - 29% άριστες), Γεωργόπουλος Βασίλης, Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (επίθεση), ΜακΛάχλιν, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος.
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Δείξαμε χαρακτήρα και ποιος είναι το αφεντικό σε αυτά τα παιχνίδια. Ήμασταν αποφασιστικοί και δεν υπήρχε αμφιβολία για το ποιος θα κερδίσει το παιχνίδι. Αν γινόταν το 1-1 ίσως να άλλαζαν τα πράγματα. Δεν ξερουμε ακόμα αν είναι εφικτή η 8αδα. Μας περιμένουν 2 παρα πολύ δύσκολα παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και Κηφισια και ένα παιχνίδι με τον Άρη που εκεί ίσως να κριθούν όλα».
Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας είπε: «Η υποδοχή μας χάλασε, καθώς δεν έπαιζε κι ο καλύτερος μας παίκτης στον τομέα αυτό, ο Μακ Λαχλιν, ο οποίος χτύπησε χτες και δεν είχα τα χρονικά περιθώρια για να κάνω ούτε μία δοκιμή με τους άλλους παίκτες. Είχαμε κι άλλα προβλήματα, αλλά είπαμε με τους παίκτες ότι με αυτά τα δεδομένα πρέπει να παλέψουμε. Ξέρουμε ότι είμαστε τελευταίοι. Είχαμε απέναντι μας έναν Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε πολλούς παίκτες σε καλή μέρα, και κράτησε καλά ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση. Δε μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας σε μπλοκ-άμυνα. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ, ήταν καλύτεροι από εμάς».

Σε ερώτηση για το αν παίζει κομβικό ρόλο η ψυχολογία και είναι απ' τους τομείς που πρέπει να διορθωθούν δήλωσε: «Θεωρώ ότι δεχτήκαμε πλήγμα σ' αυτό τον τομέα στο ματς στο Βραχάτι, από κάποια λάθη στα τελειώματα των σετ δεν πήραμε το παιχνίδι και το μυαλό μας ίσως έμεινε εκεί. Εδώ που βρισκόμαστε όμως πρέπει να βρούμε τα αποθέματα ενέργειας, για να παλέψουμε κάθε παιχνίδι κάθε σετ, κάθε πόντο, για να δοκιμάσουμε την τύχη μας».